Oblomov için kısa ama Sine-Göz müdavimleri için çok uzun bir aradan sonra Yeniden Merhaba.

Üzülen, isyan eden, mesajlarına cevap alamayan Gözcüler’den özür dileyerek başlayalım öncelikle. Bu uzun ara boyunca ara sıra yaptığımız müzik yayınları ile sizleri tamamen de terk etmiş sayılmadık ama oluşan açığın dolmadığı gerçeğinin de farkındayız. Sine-Göz’den sonra nadiren de olsa sinema sektöründeki değişiklikleri farketmiş olmalısınız. Bağımsız sinemaya, Hollywood’un tasallutunu aşmaya yönelik girişimler mevcut, ama yeterli değil takdir edersiniz ki. Hatta bu ihtiyacı Sine-Göz gibi gidermeye kimsenin cesareti de olduğunu zannetmiyoruz. Bunun için bizim haysiyet sahibi olmak dediğimiz, başkalarının ise fedakârlık olarak niteleyebileceği haller şarttır. Çizgimizi etnik bir gruba veya politik/ideolojik bir kuruma iliştirmiş olsaydık emin olun festivaller ödül vermek için sıraya girmiş olurdu. Buna direnmek şöyle dursun, buna karşı çıktık ve protesto ettik.

Sine-Göz’ün yeniden yayına girmesi ise bu protestonun artık taşması sonucunda gerçekleşmiştir. Festivaller, dergiler, portallar, bloglar, okullar, kurslar, televizyon kanalları, yapımcılar, distribütörler ve sektörde akla gelebilecek ne kadar birim ve yayın varsa hepsine istisnasız protesto çekiyoruz.

Sinema adına kendisini söz sahibi gören otoriteler! Bizim onurumuzla, zekamızla ve gerçekliğimizle daha fazla alay edemezsiniz! oynayamazsınız!

Dünyada eşi ve benzeri olmayan bir mizah kültürümüz apaçık ve zirve iken, hala bize osurup sıçan maymunları, ağzı açık ayran delisi kart zamparaları mizah olarak dayatan TV ve Sinema kurumlarını tanımıyoruz!

Çocuklarına ekmek yediremediği için kendini asan anneler ve babalar varken bu topraklarda, milletin ırzına ve namusuna musallat olmuş yavşakları trajedi olarak sunan zihniyeti reddediyoruz!

Ülkemizde festival ve yarışma adı altında, tamamı pazarlama, kayırmacı, etnisite veya ideoloji tasallutu altında yapılan etkinlikler ve organizasyonları protesto ediyoruz. Aynı şekilde uluslararası düzeyde yapılan büyük festivallerde, ülkemizi temsil edenlere (?) verilen ödüllerin bedelsiz verildiğine inanmıyor; mutlaka milletin aleyhine işlenmiş veya işlenecek olan suçların mükâfatı olduğunu düşünüyoruz.

Ziyaretçiler çoğalsın, reklam gelirleri artsın diye kendini peşkeş çekmediği grup ve görüş kalmayan, “ya bizi desteklemezlerse, ya bize reklam vermezlerse” kaygısıyla eleştirecek hiçbir şeyi kalmayan, dolayısıyla şu aktör kiminle yakalandı, bu yönetmen sette kimi tokatladı gibi rezil ve kalitesizlikte çığır açan cafcaflı sinema sitelerini tanımıyoruz. Ayrıca banka ve kumar gibi kapitalizmin sömürü silahlarını, sitelerine reklam alarak ziyaretçiye doğrultan underground websitelerini kınıyoruz ve kendilerini arındırmaya davet ediyoruz: Üç kuruş daha fazla kazanmak, kimsenin haysiyetiyle oynamaya ve kimsenin tetikçiliğini yapmaya değmez.

Sine-Göz bir film izleme sitesi değildir. Sinema ve film kültürünü araç olarak kullanıp kendimizi entelektüel ve teknik açıdan geliştirerek sinemaya ve sinema dışında olan gerçekliği idrak etmemize ve yorumlamamıza olanak sağlayan kolektif bir topluluktur. Bu sebeple Sine-Göz’de gösterime giren filmler zaman geçirtmek için değil, üzerinde tartışmak ve filmin bizde tetiklediği fikirleri diğer gözcülerle paylaşmak için olduğunu bilmelisiniz.

Yeni Sine-Göz’de film gösterimlerinin dışında sinema ve film kültürü alanına giren her türden (kritik, röportaj, haber, kısa film, etkinlikler…) paylaşımları da göreceksiniz. Bu sebeple kendini bulunduğu yerde özgür göremeyen, rızkından olacağı kaygısıyla gerçeği dile getiremeyip onuruna yediremeyen; kalemiyle veya objektifiyle entelektüel birikimini paylaşmak isteyen sinemacıları aramızda görmeyi çok istiyoruz.

Sitede her şey sizin daha rahat kullanabilmeniz ve sanata direkt olarak ulaşabilmeniz için hazırlandı. Yorum ve kritiklerinizi bırakmayı ihmal etmeyin.

Bizimle irtibat kurmak veya film önerisinde bulunmak için İletişim bölümünü; maddi destekte bulunmak isterseniz Bağış sayfasını kullanabilirsiniz.

Sitemizin adım adım gelişimini ve içerik bildirimlerini almak isterseniz üst menüdeki sosyal medya düğmelerinden takip etmenizi tavsiye ederiz.

Bizi sabırla bekleyenlere, maddi ve mânevî desteklerini esirgemeyenlere, geçmişte ve gelecekte Sine-Göz çizgisinde sinemaya emek vermiş ve hizmet etmiş tüm insanlara selam ve şükranlarımızı sunarız.

Merhaba.